Hugin-2011.2.0-Poznámky k vydání

Hugin - víc než jen skládání panoramat.

Změny od verze 2011.0.0

Uplynul jen krátký čas od posledního vydání a už tu máme nové důležité funkce. Hugin má nové skriptovací rozhraní v Pythonu a nový nástroj pro kalibraci obektivů. Kritická chyba zasahující mnoho uživatelů na Macu byla opravena a přibylo mnoho dalších drobných vylepšení.

Nástroj pro kalibraci objektivů

Objektivy jsou navrhovány tak, aby dodržovaly určitý geometrický model. Pro rektilineární objektivy by přímka v zobrazované scéně měla být přímkou i na obrázku. Není tomu ale tak vždy - většina objektivů má jisté odchylky od ideálního modelu, projevují se například jako soudkovité či polštářkovité zkreslení.

Dodržování dokonalého geometrického modelu je žádoucí pro přesné zarovnání při slepování i z estetického hlediska. Hugin umí spočítat zkreslení objektivu za běhu při optimalizaci projektu, pro výpočet ale potřebuje větší počet kontrolních bodů a více výpočtů a je také náchylnější k chybám při výpočtu, než projekt s již zkalibrovaným objektivem.

Nový nástroj pro kalibraci objektivů spočítá parametry kreslení dle vstupního obrázku. Vstupní obrázek musí obsahovat přímé linie, ideálně pokrývající co největší pblast obrázku, nejméně však jednu čtvrtinu. Spočítané parametry jsou platné pro danou kombinaci clony, ostřící vzdálenosti a senzoru.

Hodnoty, uložené do profilu objektivu, mohou být v huginu použity pro dosažení lepšího slepení, či na korekci jednotlivých snímků pro estetičtější výsledek.

Python - skriptovací rozhraní

Hugin nyní nabízí část svých datových struktur a funkci pomocí Pythonového modulu. Pro první krůčky s skripty spusťe interpretr Pythonu a napište:

   >>> import hsi
   >>> help (hsi)

Samostatné Pythonové programy mohou přistupovat k panoramatu i k funkcím Huginu. Je možné vyvíjet kompletní programy jak pro příkazovou řádku, tak s grafickým rozhraním.

Pythonovské skriptovací rozhraní zatím nefunguje na Mac OSX.

Python - pluginy

Hugin umožňuje spouštět Pythonovské skripty přímo v aplikaci. Pokud je tak nastaven, nová nabídka "Akce" nabízí přístup k v systému definovaným pluginům, distribuovaným s Huginem. Pluginy mohou být také upravovány či psány přímo uživatelem v jeho vlastním adresáři.

V tuto chvíli existuje jen pár pluginů, ale očekáváme, že s postupem času jich bude přibývat tak, jak se rozhraní bude dál šířit..

Pythonovské pluginy zatím nefungují na Mac OSX.

Další vylepšení

Knihovny a kompilování

Pythonovské rozhraní vnáší nové závislosti:

Jazyky

Byl doplněn dánský překlad a pár dalších překladů bylo aktualizováno pro toto vydání.

Aktualizace

Přechod z  předchozích verzí huginu by měl proběhnout bez problémů. Pokud máte problémy se starým nastavením, můžete tlačítkem Výchozí v  nastavení nechat načíst nové výchozí hodnoty.

Velmi doporučujeme jako výchozí vyhledávač kontrolních bodů používat CPFind dodávaný s Huginem. Je to jediný podporovaný Huginem. Další vyhledávače mohou být kompatabilní s architekturou pluginů.

Kompilování

Pro uživatele kompilující ze zdrojových kódů je připravena dokumentace závislostí a procesu budování na wiki stránkách. Další informace najdete také v souborech README a INSTALL_cmake ve zdrojovém balíčku.

Stažení

Hugin najdete na SourceForge a Launchpadu.

Komunita uživatelů vytváří spustitelné verze pro své oblíbené platformy. Bývají oznámeny pár dní po vydání zdrojových kódů v diskuzi a přidány do sekce ke stažení na SourceForge.

Známé chyby a jak je obejít

Okno rychlého náhledu je náchylné k chybám spjatým s vlákny. Pokud okno zamrzne či spadne, deaktivujte Přehled. Stiskněte tlačítko Zobrazit/skrýt pro skrytí dříve než Rychlý náhled přestane ragovat, pak Hugin ukončete a spusťte znova, uloží se tak skrytá nastavení. Podrobnosti.

Rovinný přehled je chybný při prvním otevření okna rychlého náhledu. Podrobnosti.

Panosphere přehled oddělený od obsahu. Podrobnosti.

Systém Mac OS X 10.7 Lion byl nedávno vydaný společností Apple. Dle prvních zpráv není kompatabilní ani s touto, ani s předchozimi verzemi Huginu. Pokusíme se Mac OS X 10.7 Lion podporovat co nejdříve, v tuto chvíli ale postrádáme potřebné zdroje.

Hugin nejde sestavit s nástrojem CMake 2.8.5rc2. Co s tím: Aktualizujte CMake na novější verzi.

Aktualizovaný seznam chyb včetně diskuzí postupů k obejití najdete v nástroji pro sledování chyb.

Úvodní obrazovka

Hugin pyšně představuje uvítací obrazovku vytvořenou v HUginu.

Umělec David Haberthür vyfotil snímek pro Fafleralp Panorama 10. října 2010 během krásného výletu do podzimních lesů, s fotoaparátem Panasonic DMC-TZ7. Z ruky fotografované panorama z 18 fotografií (6x3 expozic). Výsledné panorama má rozměry 9000x2213 pixelů.

Je to pohled z hory Breithorn ve Valais, Švýcarsko.

O umělci

David Haberthür je typický geek a typografický chytrolín. Po studiích fyziky pracoval jako messenger na kole. V roce 2010 dodělal svůj PhD titul v oboru tomografie ve vysokém rozlišení vývoje plic, od té doby má více času na fotografování a vytváření panoramat, často má ale rozpracovaných neěkolik projektů najednou..

David je administrátor účasti Huginu na Google Summer of Code 2011 a také v nástroji gource graficky vizualizoval vývoj kódu Huginu.

Poděkování

Děkujeme všem přispěvovatelům a členům hugin-ptx diskuze.